W dniu 22 sierpnia 2010 roku w Laskowej odbyły się Gminne Uroczystości Dożynkowe, gospodarzem tegorocznego Święta była Laskowa. Piękna pogoda, wspaniali goście i doskonale przygotowana uroczystość sprawiły, że każdy z radością wspomina tegoroczne święto. Msza Święta Dziękczynna odprawiona w Kościele Parafialnym w Laskowej rozpoczęła tegoroczne obchody święta plonów, podczas Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych oraz złożenie tegorocznych darów ziemi. Następnie barwny korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Laskowej udał się na stadion gdzie miał miejsce konkurs wieńców dożynkowych. Komisja Konkursowa w składzie:Magdalena Kroh - etnograf , Zofia Szewczyk – MODR – Powiatowy Zespół Doradców w Limanowej i Joanna Hołda- etnograf – Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu po obejrzeniu i gruntownej ocenie ośmiu wieńców dożynkowych postanowiła przyznać następujące nagrody:


Kategoria wieńców tradycyjnych:

  • I miejsce, dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł. przyznano: Grupie Wieńcowej KGW w Laskowej
  • II miejsce, dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł. przyznano: Grupie Wieńcowej KGW ze Strzeszyc.

Kategoria wieńców współczesnych

  • I miejsce, dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł. przyznano: Grupie Wieńcowej z Parafii Jaworzna
  • II miejsca, dyplomy i nagrody pieniężne w wysokości po 600 zł. przyznano: Grupie Wieńcowej z Krosnej, Grupie Wieńcowej z Kobyłczyny, Grupie Wieńcowej z Kamionki Małej, Grupie Wieńcowej ze Żmiącej.
  • III miejsce, dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł. dla: Grupy Wieńcowej ze Sechnej.

Na Ogólnopolskie Uroczystości Dożynkowe w Częstochowej w dniu 05.IX .2010 r. zakwalifikowano wieniec z Jaworznej i Laskowej. Nagrody wręczyli Pan Stanisław Pajor – Honorowy Obywatel Gminy Laskowa, Pan Wiesław Janczyk - Poseł RP, Pani Urszula Nowogórska – Przewodnicząca Sejmiku Małopolskiego, Pani Stanisława Niebylska - Wójt Gminy Laskowa oraz Pan Piotr Stach – Przewodniczący Rady Gminy Laskowa. Podczas uroczystości koncertowała Orkiestra Dęta z Laskowej, Zespół Regionalny „Laskowioki”, miał miejsce występ zespołu dzieci klasy„0”, pokaz wirowania miodu przedstawiony przez przedstawicieli Koła Pszczelarzy w Laskowej, Koło Gospodyń Wiejskich z Laskowej przedstawiło program artystyczny pt. „Pokolenia”, a do późnego wieczoru bawił gości Zespół „Banitas”. Starostom tegorocznych dożynek, Kołu Gospodyń Wiejskich, Radzie Sołeckiej wsi Laskowa,Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskowej oraz wszystkim mieszkańcom Laskowej pragnę z serca podziękować za trud, poświęcenie, profesjonalizm i ciężką pracę włożoną w przygotowanie tak wspaniałej uroczystości. Wszystko dopracowane w najmniejszym szczególe, nawet pogoda można by powiedzieć jak na zamówienie, jestem pełna uznania i podziwu dla Waszego zaangażowania. Pragnę również podziękować wszystkim mieszkańcom naszej Gminy za przygotowanie tak pięknych wieńców dożynkowych i tak liczny udział w tegorocznym Święcie.


Stanisława Niebylska
Wójt Gminy Laskowa