ŁĘG – osiedle to jest bardzo urocze, spokojne i ciche. Nazwa pochodzi od lasu złożonego głównie z dębów, jesionów, olch i wierzb zwanego łęgiem. Drzewa te porastają łagodne brzegi rzeki Łososiny, wzdłuż której umiejscowione są zabudowania.

RÓWNICA – osiedle to oraz pola uprawne znajdujące się obok niego położone są na terenie równym i stąd wywodzi się nazwa.

GASIÓWKA – o nazwie tej ciekawie opowiedział nam najstarszy mieszkaniec tego osiedla, pan Antoni Marcisz. W dawnych latach, kiedy w Jaworznej nie było jeszcze kościoła, mieszkańcy naszej wsi uczęszczali do kościoła w Kamionce Małej. Jeden z mieszkańców osiedla usługiwał w kościele, gasząc świeczki. Słowo „gaszący” z czasem przekształciło się w Gasiówkę.

ZADĄBRÓWKA – domy tego przysiółka znajdują się w miejscu, w którym dawniej rósł las dębowy.

JANASÓWKA – w książce pani Małgorzaty Sromek „Wioski klucza Strzeszyckiego nad Łososiną” znajdujemy informacje, że w jednym z domów tego osiedla mieszkali Państwo Janasowie i prawdopodobnie stąd wywodzi się ta nazwa.

SIWKÓWKA – dawny właściciel jednego z domów tego osiedla podobno posiadał siwe konie, którymi wyjeżdżał do lasu, były one takie mocne, że żadne z drzew nie stawiało im oporu. Od słowa „siwy” wkrótce powstała nazwa przysiółku.

NIWKA – osiedle to wzięło swą nazwę od licznych, obfitych pól uprawnych na tamtejszym terenie zwanych niwami.

NA BURDAKU – to osiedle, nad którym często pojawiają się chmury zwiastujące mieszkańcom Jaworznej burze. Dlatego też nazwa ta prawdopodobnie wzięła się od gwarowego słowa „brutać”, co w potocznym języku znaczyło chmurzyć się.

ROLA – zarówno dawniej, jak i obecnie w osiedlu tym znajduje się mnóstwo żyznych pól uprawnych zwanych rolami, od których powstała ta nazwa.

ZADZIELE – osiedle to znajduje się za niewielkim wzgórzem od centrum naszej wsi. Mieszkańcy takie wzniesienia nazywają dziołem, dlatego przysiółek ten nosi taką nazwę.

ZELKÓWKA – nazwa ta pochodzi od nazwiska Zelek, które posiadali dawni mieszkańcy tego osiedla.

ZAPOTOCZE – osiedle to usytuowane jest w pięknym miejscu Jaworznej, za spokojnym i cichym potokiem jaworzańskim, od którego powstała nazwa przysiółku.

PADÓŁ – to osiedle o bardzo nierównym terenie. Jego nazwa prawdopodobnie powstała od znajdujących się w pobliżu urwisk i zapadnięć.

KURDZIELÓWKA – nazwa ta pochodzi prawdopodobnie od nazwiska lub przezwiska Kurdziel, które posiadał jeden z dawnych mieszkańców tego przysiółku.

OŚLAK – osiedle to wzięło swą nazwę prawdopodobnie od licznych grzybów na tym terenie, zwłaszcza koźlaków i maślaków.

NA JAWORZU  – osiedle to znajduje się w najładniejszym, malowniczym miejscu naszej wsi, z którego można podziwiać widoki na całą miejscowość oraz pobliskie wioski. Znajduje się ono w najwyższej części Jaworznej, niedaleko góry Jaworz, dlatego też ludzie nadali mu taką nazwę.


Źródło:
archiwum GOKSiT w Laskowej