W środku wsi na jednym ze wzniesień żył chłop, który miał woły. Pewnego upalnego dnia ciężko nimi pracował, orząc kamienistą, nieurodzajną ziemię. Znużony pracą, postanowił chwilę odpocząć. Wtem jego oczom ukazał się niecodzienny widok. Na pniaku stała figurka przedstawiająca postać pięknej, młodej kobiety z koroną na głowie. W jednej ręce trzymała palmową gałązkę, a w drugiej miecz. Strwożone woły klęczały przed tajemniczą Panią. Zdziwiony i zmieszany chłop nie zastanawiając się długo, zabrał figurkę do domu, a woły zagnał do stajni. Postanowił pójść do sąsiadów i uradzić, co zrobić ze znaleziskiem. Jak uradzili, tak też zrobili. Zanieśli figurę do Ujanowic do kościoła parafialnego. Ksiądz wysłuchał przybyłych, obejrzał figurkę i postanowił, że pozostanie ona w tutejszym kościele. Chłopi podziękowali za radę i wrócili pieszo do Kamionki. Jakże wielkie zdziwienie ich ogarnęło, gdy po pewnym czasie na tym samym pniu znów zobaczyli znajomą figurkę. Zabrali ją i ponownie udali się do Ujanowic. Ksiądz widząc chłopów bardzo się zdziwił:
- Niesłychane, niesłychane. Zostawcie figurkę w kościele. Tutaj jej miejsce. - polecił przybyłym. Chłopi zostawili Figurkę i jak poprzednio wrócili do domu. I cóż widzą? Tajemnicza Pani pojawiła się po raz trzeci w tym samym miejscu, a na dodatek przemówiła wdzięcznym głosem:
- Jestem szu. Katarzyną z Aleksandrii. To miejsce sobie wybrałam. Wybudujcie tutaj kościół, a ja będę jego patronką. Prośba świętej została spełniona. W miejscu cudownego objawienia został wzniesiony drewniany kościółek, a w jego głównym ołtarzu umieszczono figurę św. Katarzyny z Aleksandrii - Panny i Męczennicy, Jej Kult szerzy się wśród parafian i mieszkańców okolicznych wsi. Każdego roku 25 listopada ku czci Świętej obchodzony jest bardzo uroczyście odpust parafialny, a śpiewane przez lud pieśni rozsławiają Jej imię i cnoty.

Źródło:
archiwum GOKSiT w Laskowej
konkurs: „Wczoraj i dziś Gminy Laskowa” - 2006 rok
opracowanie: M. Pławecka i B. Grzegorzek
– Szkoła Podstawowa w Kamionce Małej