Lekarze i naukowcy coraz częściej łączą wzrost zachorowań na astmę, alergiczne zapalenie skóry, alergie pokarmowe i NOWOTWORY z pogorszeniem jakości powietrza w wyniku spalania odpadów w piecach i przydomowych ogniskach oraz używaniem niskiej jakości opału. Będąc lekarzem od dwudziestu lat mogę stwierdzić , że od przełomu roku 2014/2015 wystąpił istotny wzrost zachorowań na NOWOTWORY w naszej Gminie. Wszystkie zgony z tego powodu są śmierciami przedwczesnymi. Leczenie chorób jest kosztowniejsze niż oszczędność wynikająca ze spalania śmieci i używania niskiej jakości opału. Zwracam się do wszystkich mieszkańców, przedsiębiorców małych i dużych firm o zaprzestanie spalania śmieci oraz przemysłowych odpadów nadających się do ogrzania budynków.

        

Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są odpady z tworzyw sztucznych typu PET, worki foliowe, gumy, lakierowane materiały (w tym drewno), stare szmaty, buty, pampersy, oleje samochodowe, sklejki, płyty wiórowe,wykładziny, plastikowe butelki itp.

        

Każdy z nas pragnie przede wszystkim zdrowia dla swoich najbliższych, bądźmy więc świadomi zła jakie niesie ze sobą spalanie śmieci i niskiej jakości opału; Zacznijmy zmieniać świat od siebie, a jeżeli zajdzie konieczność wytykajmy błędy innym.

        

Nie narażajmy siebie, rodziny, sąsiadów na wdychanie związków toksycznych powstałych w procesie niewłaściwego spalania! Nie trujmy środowiska i siebie nawzajem.

        

Poniżej prezentuję bardzo niepokojące dane z ostatniego roku 2015:

W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań w ostatnim czasie na nowotwory SPZOZ w Laskowej podjął decyzję o przeprowadzeniu badań w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów u pacjentów, którzy są zdeklarowani do naszego zakładu. Koszt wszystkich badań został pokryty ze środków SPZOZ w Laskowej.

Wykonano następujące badania:

 • USG tarczycy w ilości 237 wśród których 105 nieprawidłowości,
 • PSA z prostaty w ilości 135 wśród których 15 nieprawidłowości,
 • USG piersi w ilości106 kobiet wśród których 43 nieprawidłowości,
 • RTG klatki piersiowej w ilości 213 wśród których 100 nieprawidłowości W sumie wszystkich badań zostało wykonanych 691. Pacjenci z nieprawidłowościami zostali skierowani do dalszej diagnostyki tj. poradni pulmonologicznej, chirurgicznej, urologicznej, endykrynologicznej, chorób piersi i onkologicznej.

Do wzmożonej zachorowalności na nowotwory przyczyniają się różne czynniki – w tym zanieczyszczone powietrze, palenie tytoniu, alkohol, niewłaściwe odżywianie, predyspozycje genetyczne, brak aktywności fizycznej.

        

Z wielu czynników ryzyka każdy z nas może zrezygnować ale nie można zrezygnować z oddychania zanieczyszczonym powietrzem – ODDYCHAĆ MUSI KAŻDY.

        

Ocenia się wzrost zachorowalności na choroby nowotworowe na naszym terenie ok. 200% w stosunku do roku 2014, więc bądźmy odpowiedzialni za swoje zdrowie i innych:

 • nie palmy odpadów w piecach i ogniskach,
 • używajmy wysokiej jakości opału, a jeżeli nasza sytuacja materialna na to pozwala wymieńmy piec na gazowy,
 • reagujmy na złe zachowanie sąsiadów,
 • ograniczmy spożycie cukrów, czerwonego mięsa i wędlin, ale też nie rezygnujmy całkowicie z mięsa,
 • zwracajmy uwagę na zawartość barwników i konserwantów w produktach spożywczych,
 • spożywajmy więcej owoców i warzyw,
 • zwiększajmy aktywność fizyczną, lecz nie w czasie największego zanieczyszczenia powietrza, a więc wieczorami zimową porą,
 • nie palmy tytoniu i nie pijmy alkoholu,
 • unikajmy toksycznych oprysków,
 • badajmy się.

Zachęcamy do korzystania z badań i systematycznej kontroli.

Z poważaniem

Kierownik SPZOZ w Laskowej

Elżbieta Przechrzta Bednarczyk