W dniach 21.02.2020-21.03.2020 po raz piąty odbyły się uroczyste obchody Miesiąca Języka Ojczystego organizowane przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tym razem w ramach obchodów, oprócz corocznie organizowanego Dyktanda Krakowskiego, pojawiły się cztery konkursy dla uczniów szkół podstawowych. Jurorami w konkursach był Dziekan Wydziału Polonistyki UJ oraz powołane przez niego osoby. Ze względu na czas pandemii, finał został przesunięty na 29 maja 2020r.

Wśród laureatów znalazło się aż czterech uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ujanowicach, zdobywając trzy różne nagrody.

I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie na gadkę „Co u nas straszyło we wsi?” zajął Adam Waligóra, uczeń klasy VIa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ujanowicach, prezentując legendę o topielcu (opiekun mgr W. Waligóra). Konkurs ten polegał na przesłaniu pracy w formie nagrania filmowego w postaci gwarowego niewierszowanego, oryginalnego monologu związanego z podaniami o strachach. Gadki uczestników oceniało Jury w składzie: dr hab. Maciej Rak, prof. UJ, dr hab. Kazimierz Sikora, prof. UJ oraz dr Barbara Żebrowska-Mazur (wykładowcy w Katedrze Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ). Warto dodać, że Adam zdobył uznanie profesorów już po raz kolejny.

Gadkę Adama można obejrzeć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=uSRiFksqDvU&t=6s&fbclid=IwAR2mJ6KFpPy5uCaUTTD-Vfqlg7F2wMeYXCeWqMOuWYsWmu67EtOer6srHwY

II miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie na reklamę „Jeden dobry slogan wart jest więcej niż tysiąc słów” zajęli Faustyna Pajor, uczennica klasy VIa (opiekun mgr W. Waligóra) i Michał Pajor, uczeń klasy VIb (opiekun mgr S. Puch). Rodzeństwo nakręciło spot reklamowy zachęcający innych do pomagania mniejszym i słabszym. Jak czytamy na profilu facebookowym Miesiąca Języka Ojczystego, jury ocenia je tak:To stare porzekadło w nowym odczytaniu. Rodzeństwo na nowo zareklamowało od dawna znany środek na pokonywanie zła. W tej pracy ujęło nas samo przesłanie — ale również to jak pięknie i profesjonalnie zostało ono przekazane! Praca tego rodzinnego duetu świadczy o tym, że nawet najmniejsi mają duże szanse w wielkim świecie, czego dowodem jest właśnie II miejsce wśród prac uczniów klas IV-VIII z całego kraju.

Pracę można obejrzeć na stronie: https://www.facebook.com/miesiacjezyka/videos/877421609415329/

III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Twoja dzielnica — Twoja mównica” zajęła uczennica klasy VIII – Natalia Gawron (opiekun mgr S. Puch). Uczennica w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła język, jakim posługują się kierowcy ciężarówek. Jury oceniło ją słowami: Świat motoryzacji jest naprawdę fascynujący, ale uczestniczka udowodniła w swojej konkursowej pracy, że poznawanie języka profesjonalnych kierowców może być równie ciekawą przygodą. Kim jest Hydrant, a czym szlifierka? To wszystko wyjaśniła w swej pracy Natalia Gawron. Prezentacja opierała się na zabawnych sformułowaniach związanych z zawodem kierowcy oraz jego otoczeniem. Warto dodać, że uczennica przygotowała także slogan reklamowy na drugikonkurs.

Pracę Natalii można obejrzeć na stronie:

https://www.facebook.com/miesiacjezyka/videos/877321779425312

Konkursy organizowane przez Wydział Polonistyki UJ mają charakter ogólnopolski i co roku cieszą się dużą popularnością. Poziom konkursu jest bardzo wysoki a forma prezentacji wyników własnej pracy bardzo wymagająca (nagranie monologu, spot reklamowy, prezentacja).

Jeszcze raz gratulujemy Adamowi Waligórze I miejsca w V Ogólnopolskim Konkursie na gadkę, Faustynie Pajor i Michałowi Pajor II miejsca w V Ogólnopolskim Konkursie na reklamę oraz Natalii Gawron III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Twoja dzielnica-Twoja mównica”.

Serdeczniegratulujemy także ich rodzicom, którzy w dużej mierze przyczynili się do sukcesu naszych wychowanków.

Życzymy powodzenia w kolejnych konkursach, a tegoroczne prace wszystkich uczniów można zobaczyć na stronie: https://www.facebook.com/miesiacjezyka/