Edukacja zdrowotna w Zespole Szkół w Laskowej to bardzo ważny element działań wychowawczych i profilaktycznych. Promocja zdrowia jest przedmiotem działań rodziców, wychowawców i uczniów. Temu służył także trwający w naszej szkole od 4 do 8 maja Tydzień Profilaktyki i Promocji Zdrowia.

Każdego dnia w czasie dwóch godzin lekcyjnych zorganizowano działania mające na celu promowanie zdrowego stylu życia. Szczególnie mocny akcent został położony na propagowanie zasad racjonalnego odżywiania się, życia wolnego od nałogów i na preferowanie aktywnego trybu życia oraz budowanie świadomości, jak funkcjonują instytucje wspierające młodzież, gdy ich zdrowie i życie jest zagrożone.

Harmonogram działań był bardzo zróżnicowany. Odbyły się konkursy pod hasłem „Co wiesz o zdrowym odżywianiu i wartościach odżywczych lokalnych produktów?” Uczniowie spotkali się z ekspertem ds. żywienia Panią Wiesławą Bubulą – dietetykiem Powiatowego Szpitala w Limanowej, Panią doktor Małgorzatą Wajdą oraz z Panią Aliną Świder - szkolną pielęgniarką. W ramach promocji właściwego odżywiania się przedstawiciele klas przygotowali przekąski ze zdrowych produktów regionalnych. Klasy nauczania początkowego odwiedziły Gospodarstwo Ogrodnicze Anny i Stanisława Nowaków w Żmiącej, gdzie poznały zasady produkcji soków niepasteryzowanych, bez konserwantów, przeciwutleniaczy, barwników i substancji słodzących. Korzystając z serdeczności gospodarzy, dzieci kosztowały napojów pełnych zdrowia. Z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego odbyło się spotkanie z instruktorem fittnes Panią Patrycją Skrzekut pod hasłem „Wygibasy z każdej klasy” oraz akcja „Bieg po zdrowie”. Wiele uwagi poświęciliśmy promowaniu życia wolnego od nałogów. Środa w naszej szkole przebiegała pod hasłem „Nie palę, nie pije, nie biorę”. W tym dniu odbyły się konkursy na plakaty tematyczne. Uczniowie poszczególnych klas przedstawiali również scenki obrazujące ryzyko uzależnień. Młodzież spotkała się także z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Limanowej Panią sierż. Iwoną Pawlik, Panem asp. Krzysztofem Jabłońskim oraz sierż. sztab. Marcinem Drużkowskim, którzy obrazowo uświadomili uczniom zagrożenia i konsekwencje prawne nierefleksyjnego zachowywania się na co dzień. We czwartek gościliśmy pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Po spotkaniu z Panią Aldoną Guzik i Panią Dorotą Stanisławczyk uczniowie mają świadomość, jak bronić się przed szeroko pojętą agresją, na czym polega bycie asertywnym, a co najważniejsze – gdzie szukać pomocy i jak komunikować się z instytucjami, które wspierają ofiary przemocy.

Tydzień Profilaktyki i Promocji Zdrowia został podsumowany przez Panią Dyrektor Monikę Sułkowską w czasie piątkowego apelu. Pani Dyrektor podziękowała uczestnikom i organizatorom akcji, wręczyła przedstawicielom klas dyplomy za udział w konkursach. Wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali nagrodę w postaci zdrowego jabłka. Kwiaty i słowa szczególnego podziękowania za współpracę i pomoc finansową w zorganizowaniu Tygodnia Profilaktyki i Promocji Zdrowia Pani Dyrektor skierowała w stronę Pani Katarzyny Gryz reprezentującej Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”. Przypomniała, że nasza szkoła wzięła udział w projekcie pt. „Śliwkowe szkoły” i zdobyła certyfikat. Uczniowie i wychowawcy mają świadomość, że działania prozdrowotne nie kończą się wraz z zakończeniem akcji, ale nadal będą kontynuowane.