Prawdziwie wiosenna aura i kilkanaście stopni powyżej zera towarzyszyły uczestnikom Biegu Tropem Wilczym, który odbył się 3 marca 2024 roku w Żegocinie. Do tego ogólnopolskiego wydarzenia po raz pierwszy postanowiła dołączyć gmina Żegocina oraz gmina Laskowa, wspólnie organizując bieg. Gospodarzem pierwszej edycji była Żegocina, a organizatorami: Wójt Gminy Żegocina Wojciech Wrona, Wójt Gminy Laskowa Piotr Stach, Dyrektor CKSiT w Żegocinie Magdalena Adamska-Urban oraz Dyrektor GOKSiT w Laskowej Zdzisław Pajor. Pomysłodawcami organizacji biegu w naszej gminie byli Państwo Joanna i Maciej Cybulscy.


Od godziny 12:00 trwało wydawanie pakietów startowych, w skład których wchodziła koszulka z wizerunkami bohaterów podziemia niepodległościowego oraz numer startowy. Kolor numeru zależał od wybranego wcześniej przez uczestników wariantu trasy: 5 km lub 1963 m. Ten ostatni dystans miał symboliczny wymiar - był równocześnie rokiem śmierci ostatniego żołnierza wyklętego - Józefa Franczaka pseudonim "Lalek".


O godzinie 13:00 wszystkich obecnych powitała Małgorzata Mikołajek, oddając następnie głos Panu Dominikowi Guzikowi na co dzień pracującemu w Instytucie Pamięci Narodowej, który odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do wszystkich uczestników biegu. Po tym podniosłym akcencie, oficjalnego otwarcia biegu dokonał Wójt Gminy Żegocina Wojciech Wrona oraz Wójt Gminy Laskowa Piotr Stach. Następnie Pani Katarzyna Rogóż przeprowadziła rozgrzewkę z osobami, które zdecydowały się biec na 5 km.


Kilka minut po godzinie 13:00 rozległ się dźwięk strzału, dający sygnał startu pierwszej części zawodników. Nie trzeba było długo czekać, aby na mecie pojawił się pierwszy zawodnik - Sylwester Malec, który zostawił resztę biegaczy daleko za sobą. Jako drugi na metę dotarł Jarosław Nowojowski, a za nim Wojciech Pączek. Kolejno zaczęli wbiegać następni zawodnicy, a każdy z nich otrzymywał od wójtów pamiątkowy medal. Podczas gdy na placu GS pojawiali się kolejni powracający z 5-kilometrowej trasy, do rozgrzewki szykowali się uczestnicy biegu na 1963 m.


Gdy na plac dotarł quad OSP Rozdziele oznaczało to, że bieg na 5 km został ukończony. Pod rampą startową pojawiła się gotowa do startu druga część zawodników, która wybrała krótszą, aczkolwiek również wymagającą trasę. Po strzale w powietrze, zawodnicy ruszyli. Jako pierwszy dystans pokonał Maksymilian Gawęcki. Za nim pojawił się Dominik Markowski, a pierwszą trójkę zamknął Kacper Pączek.


Wszyscy powracający zawodnicy otrzymywali medale, mogli także skorzystać z ciepłego posiłku przygotowanego przez KGW Aktywna Żegocina.

Po chwili odpoczynku rozpoczęła się końcowa część oficjalna wydarzenia. Wręczono upominki dla najszybszych biegaczy, a także dla najstarszego i najmłodszego uczestnika. Z kolei Pan Tadeusz Olszewski - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej przygotował upominki dla uczestników biegu, którzy przybyli do nas z najdalszego zakątka Polski. Tutaj zwycięzcą okazał się biegacz z Gdańska. Głos zabrał także Wójt Gminy Wojciech Wrona dziękując wszystkim za uczestnictwo. Z kolei Wójt Gminy Laskowa Piotr Stach w krótkim przemówieniu już dziś zaprosił na przyszłoroczną edycję biegu, który zgodnie z ustaleniami ma się odbyć w Laskowej.


Podczas wydarzenia można było odwiedzić stoisko tematyczne Grupy Poszukiwawczej P.PANC Południe, która przygotowała także pyszną, wojskową grochówkę. Swoje wydawnictwa prezentowało również Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy oraz Instytut Pamięci Narodowej, który przygotował tematyczną wystawę.


Uśmiech na twarzach uczestników biegu oraz wypełnienie dostępnych miejsc w 100% świadczą o tym, że ta inicjatywa była strzałem w dziesiatkę. Wydarzenie to miało wielowymiarowy charakter - było nie tylko upamiętnieniem żołnierzy niezłomnych, ale również promocją zdrowego stylu życia oraz okazją do integracji społecznej. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w pierwszym na terenie naszej gminy Biegu Tropem Wilczym! Wasza liczna obecność daje motywację do dalszego organizowania tego typu wydarzeń w naszej gminie.

Organizatorzy dziękują KGW Aktywna Żegocina za przygotowanie poczęstunku, druhom strażakom za pomoc w zabezpieczeniu trasy, ratownikom za opiekę medyczną, wystawcom: Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, Grupie P.PANC Południe oraz przedstawicielowi IPN Panu Dominikowi Guzikowi za obecność, Grupie Rajdowo-Wyścigowej z Rozdziela za pomoc w organizacji, policji za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników.Więcej informacji pod adresem: https://laskowa.naszgok.pl/n,150-osob-na-starcie-i...