W dniu 19.05.2017 r. w Starym Sączu Wójt Gminy Laskowa, oraz przedstawiciele Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskowej  odebrali  fabrycznie  nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki VOLVO, który zastąpił wykorzystywany przez OSP Laskowa 34 letni samochód marki Iveco-Magirus.  Zakup nowego samochodu pożarniczego był możliwy dzięki projektowi „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie.”

Całkowity koszt samochodu to kwota 681 174,00 zł

w tym:

Środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego
na lata 2014-2020. (46,09%)

313.953,00 zł

- Gmina Laskowa

- 217.221,00 zł

- OSP Laskowa (środki własne)

- 150.000,00 zł

Komisja konkursowa brała pod uwagę m.in. średnią liczbę interwencji w latach 2012-2014, liczbę ratowników z odpowiednimi uprawnieniami, posiadany sprzęt oraz wyszkolenie.

W kabinie każdego z zakupionych wozów mieści się 6 strażaków. Jest on wyposażony w niezbędny sprzęt, m.in. autopompę, maszt z oświetleniem LED, wyciągarkę o sile 8 ton, a także zestaw do łączności radiowej. Każdy z samochodów może jednorazowo przewieźć ok. 3000 litrów wody i 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów. Napęd 4x4 umożliwia dotarcie do najbardziej niedostępnych terenów. Co jest niezwykle ważne – samochody są także przyjazne dla środowiska, gdyż silniki spełniają bardzo wysokie normy czystości spalin.

Dodatkowo – w ramach projektu - każda z OSP otrzyma detektor wielogazowy, który umożliwi szybką reakcję w przypadku niebezpieczeństwa związanego z zatruciem czadem czy wybuchem gazu.