ukryty

W dniach 10-11 listopada 2022 roku, odbył się XXIV Młodzieżowy Rajd Szlakiem Cmentarzy I Wojny Światowej „Jak Oni w 1914 roku”, zorganizowany ponownie przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej oraz Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie, pod patronatem wójtów obu sąsiednich gmin i przy współpracy Parafii, Radnych i Rady Sołeckiej oraz KGW i Druhów OSP z Kamionki Małej.

Do rajdu zgłosiło się 12 drużyn:

  • TOPORCZYKI z Żegociny,
  • ROZDZIELSKA BRYGADA z Rozdziela,
  • ORŁY z Kamionki Małej,
  • CICHOCIEMNI z Laskowej,
  • LASKOWSKIE ORŁY z Laskowej,
  • JARZĄBKI SPOD JASTRZĄBKI z Kamionki Małej,
  • ORŁY z Jaworznej,
  • KROŚNIAKI z Krosnej,
  • SECHLAŃSKIE ORLĘTA z Sechnej,
  • ŻMIĄCKA GWARDIA ze Żmiącej.

Tradycyjnie w pierwszym dniu młodzież wędrowała po wybranych trasach, prowadzących po cmentarzach I Wojny Światowej, tak licznie rozsianych w naszej okolicy. Następnie, wszyscy zgromadzili się w CKSiT w Żegocinie na uroczystej Wieczornicy. Po wieczornym koncercie młodzież udała się na nocleg.

W dniu 11.XI.2022 r., uczestnicy Rajdu przybyli na Cmentarz Wojenny w Kamionce Małej – na ,,Jastrząbce”, gdzie odbyło się powitanie zaproszonych gości, po którym nastąpiła ceremonia złożenia wieńców i zapalenia zniczy przed centralną mogiłą cmentarza przez delegacje władz, organizacji społecznych, przedstawicieli samorządów, zaproszonych gości i uczestników. Następnie wszyscy zgromadzili się na uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, koncelebrowanej przez ks. prał. dr płk Tadeusza Bieńka emerytowanego kapelana WP i ks. prał. Stanisława Węgrzyna proboszcza z Kamionki Małej oraz księży sprawujących posługę w parafiach Gminy Laskowa.

Po nabożeństwie, które uświetniła Orkiestra Dęta z Jaworznej, odbyło się wręczenie nagród książkowych i pamiątkowych statuetek, dla wszystkich drużyn biorących udział w Rajdzie, ufundowanych przez GOKSiT w Laskowej. Nagrody wręczali: Piotr Stach – Wójt Gminy Laskowa, Anna Gurgul – Przewodnicząca Rady Gminy Laskowa, Dorota Stanisławczyk – Radna Powiatu Limanowskiego, Wojciech Wrona – Wójt Gminy Żegocina, Grzegorz Gołąb – Przewodniczący Rady Gminy Żegocina oraz Magdalena Adamska - Urban – Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie.

Uroczysty Apel Poległych wykonał pluton JS 2402 „STRZELEC” Limanowa pod dowództwem p.por. Mateusza Sobczyńskiego.

W ramach Ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”, wszyscy zgromadzeni w akompaniamencie Orkiestry Dętej z Jaworznej odśpiewali hymn państwowy.

W uroczystości brała udział: Małopolska Filmowa Grupa Rekonstrukcyjna KADR oraz grupa rekonstrukcyjna – Stowarzyszenie „Kasztanka” z Laskowej.

Na zakończenie imprezy, Druhowie OSP i Panie z KGW z Kamionki Małej częstowali gołąbkami oraz wiejskim bigosem rajdowym.


Galeria zdjęć: https://laskowa.naszgok.pl/n,xxiv-rajd-turystyczny...