Kapliczka i Kamień Pamięci, powstały w Krosnej z inicjatywy nowych właścicieli posiadłości w 3 miesiące po tragedii smoleńskiej. Kapliczka wybudowana została na miejscu zniszczonej i zapomnianej małej kapliczki wiszącej na drzewie, sprawionej w dowód wdzięczności za cudowne ocalenie z pożaru poprzednich właścicieli. Poświęcenie miejsca pamięci odbyło się w dniu 15 sierpnia 2010 roku.

Rzeźbę do nowej kapliczki wykonał artysta - rzeźbiarz Stanisław Dziur ze Spytkowic z Podhala. Rzeźba przedstawia Matkę Boską jako Świętą Lekarkę i Szafarkę Zdrowia, trzymającą w dłoniach lilię braną za atrybut i symbol czystości, dziewictwa, odrodzenia i zmartwychwstania oraz królewskiego majestatu.

Fundatorzy wraz z mieszkańcami Krosnej, wykonali także obok kapliczki Kamień Pamięci, który jest hołdem dla wszystkich którzy walczyli za wolność i prawdę. Upamiętnia ludzi i wydarzenia które zapisały się wielkimi literami w historii Naszego Narodu. To piękne miejsce powstało bezpośrednio po tragedii w Smoleńsku. Mieszkańcy i fundatorzy uczcili wielkich ludzi których straciliśmy w tym zdarzeniu w 2010 r umieszczając wspomnienie na tablicy Kamienia Pamięci.

Wojciech Krzyżak

ukryty