Sobota, 4 sierpnia 2018 roku, na długo zostanie w pamięci tych mieszkańców, turystów i gości gminy Laskowa, którzy wzięli udział w Gminnych Obchodach 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ta patriotyczna uroczystość rozpoczęła się o godz. 16:00 koncelebrowaną dziękczynnąMszą świętą za Ojczyznę w kościele INMP w Laskowej. 13 pocztów sztandarowych, parafialna orkiestra dęta z Jaworznej i Laskowej, parafialny chór z Krosnej oraz licznie zgromadzeni wierni z władzami gminy na czele, w głębokim modlitewnym skupieniu dziękowali Bogu w Trójcy Jedynemu i Matce Boskiej za łaskę odzyskania niepodległości, której wartość w pięknym i mądrym kazaniu podkreślił ks. prałat Andrzej Wanat, proboszcz parafii Laskowa.

Po Mszy św., w dostojnym korowodzie prowadzonym przez konną kawalerię, poczty sztandarowe i orkiestry, uczestnicy uroczystości przeszli na stadion sportowy, gdzie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości - odśpiewanie hymnu narodowego i przywitanie przez wójta gminy, pana Piotra Stacha, wszystkich mieszkańców, gości i turystów. Przed wejściem na stadion wolontariusze ze szkół naszej gminy rozdawali przybyłym kotyliony w barwach narodowych, a dzieciom malowali flagi na twarzach. To był cudowny widok.

Kolejny punkt uroczystości, który zawsze wzbudza zainteresowanie, to pokaz rekonstrukcji historycznej w wykonaniu konnej grupy Kasztanka.

Całość uroczystości zwieńczało widowisko patriotyczno-religijne zatytułowane "Od miłości do niepodległości". Widzowie zostali przeprowadzeni przez historię naszego kraju i narodu od Chrztu Polski do roku 1989 obrazami malowanymi słowem, pieśnią, piosenką, tańcem, cieniem, światłem, przejazdem husarzy na koniach i wystrzałem armatnim. Kiedy w scenie finałowej widowiska, w trakcie piosenki "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" wykonanej przez Sylwię Zelek i śpiewającymi refren wszystkimi występującymi, z biało-czerwonych pudeł wyleciało w powietrze 400 biało-czerwonych balonów, publiczność wiwatowała.Ponad trzygodzinny pokaz w wykonaniu 169 występujących na scenie artystów - amatorów i pasjonatów wzbudził w widzach przeżycia, których się nie spodziewali. Komentarze i recenzje uczestników są największą nagrodą dla wszystkich, którzy w jakimkolwiek stopniu przyczynili się do zorganizowania i przebiegu tej wyjątkowej i niepowtarzalnej uroczystości.

Dziękujemy z całego serca wszystkim i każdemu z osobna za serce, poświęcenie, postawę i ducha gminnej wspólnoty.

Teresa Ryś

ukryty