Na początku ferii zimowych, w dniu 15 stycznia 2019 r. w ramach realizowanego projektu pn. Nasza Szkoła – Twoją szansą współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego odbyła się bezpłatna wycieczka matematyczna do Krakowa. 38 uczniów i uczennic ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szklono - Przeszklonego im. Św. Kingi w Ujanowicach wzięło udział w bogatym programie edukacyjnym. – Głównym założeniem wycieczki było zainteresowanie zagadnieniami związanymi z matematyką, ukazanie jej praktycznego wymiaru, a także zwiększenie motywacji do dalszej nauki – podkreśla koordynatorka projektu, Gabriela Sus.

Zajęcia matematyczne odbyły się w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszym budynku uniwersyteckim w Polsce ufundowanym przez Władysława Jagiełłę. Dzieci z klas I – IV wzięły udział w zajęciach pt. Jak wygląda praca matematyka. Pan Mózg – jak został jednogłośnie okrzyknięty uniwersytecki wykładowca – w ciekawy sposób przedstawił pracę matematyka, a następnie wszyscy uczestnicy mogli samodzielnie wczuć się w rolę matematyka poprzez formułowanie tez, a następnie ich udowadnianiem w formule zabaw z figurami geometrycznymi. Klasy starsze wzięły udział w zajęciach pt. Zabawy z liczbami. Podczas tego spotkania z akademickim wykładowcą, uczniowie mogli wspólnie zająć się zbiorami najróżniejszych liczb, w tym liczbami pierwszymi, które znakomicie sprawdzają się w szyfrowaniu i kryptografii, co każdy z uczniów i uczennic mógł przećwiczyć również na sobie szyfrując i rozszyfrowując datę swoich urodzin.

Oprócz tego dla wszystkich przygotowano dodatkowo warsztaty artystyczne pn. Sztuka witrażu ukazujące możliwości wykorzystania figur matematycznych w pracach artystycznych, a takżezwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które mieści się kilka metrów pod powierzchnią krakowskiego rynku, w podziemiach. Tam również wszyscy uczestnicy mogli poćwiczyć zapamiętywanie najważniejszych dat historycznych, a także wybić o własnych siłach pamiątkowe starodawne monety. Wycieczkę zakończył wspólny posiłek. Był to dzień pełen wrażeń, który na długo zostanie zapamiętany. 

ukryty