Na początku ferii zimowych, w dniu 15 stycznia 2019 r. w ramach realizowanego projektu pn. Nasza Szkoła – Twoją szansą współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego odbyła się bezpłatna wycieczka informatyczna do Krakowa. 38 uczniów i uczennic ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szklono - Przeszklonego im. Św. Kingi w Ujanowicach wzięło udział w bogatym programie edukacyjnym. – Głównym założeniem wycieczki było zainteresowanie zagadnieniami związanymi z informatyką, ukazanie jej praktycznego wymiaru, a także zwiększenie motywacji do dalszej nauki – podkreśla koordynatorka projektu, Gabriela Sus.

Zajęcia odbyły się w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszym budynku uniwersyteckim w Polsce ufundowanym przez Władysława Jagiełłę. Dzieci z klas I – IV wzięły udział w zajęciach pt. Jak wygląda praca informatyka. Pan Mózg – jak został jednogłośnie okrzyknięty uniwersytecki wykładowca – w ciekawy sposób przedstawił pracę informatyka, a następnie wszyscy uczestnicy mogli samodzielnie wczuć się w rolę naukowca poprzez formułowanie tez, a następnie ich udowadnianiem w zabawie z figurami geometrycznymi. Klasy starsze wzięły udział w zajęciach pt. Zabawy z liczbami. Podczas tego spotkania z akademickim wykładowcą, uczniowie mogli wspólnie zająć się zbiorami najróżniejszych liczb, w tym liczbami binarnymi – wykorzystywanymi w informatyce oraz liczbami pierwszymi, które znakomicie sprawdzają się w szyfrowaniu i kryptografii, co każdy z uczniów i uczennic mógł przećwiczyć również na sobie szyfrując i rozszyfrowując datę swoich urodzin.

Oprócz tego dla wszystkich przygotowano dodatkowo warsztaty artystyczno - motywacyjne pn. Sztuka witrażu ukazujące możliwości wykorzystania procesów programowania komputerowego w pracach artystycznych, a takżezwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które mieści się kilka metrów pod powierzchnią krakowskiego rynku, w podziemiach. Wycieczkę zakończył wspólny posiłek. Był to dzień pełen wrażeń, który na długo zostanie zapamiętany. 

ukryty