„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”

Janusz Korczak

Wiosenne Spotkanie z Panem Stanisławem Szarkiem - Kawalerem Orderu Uśmiechu


W środę, 27 marca 2019 roku, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Janusza Korczaka w Laskowej, miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W ramach cyklicznych spotkań z ciekawymi ludźmi, zorganizowano wiosenne spotkanie dzieci z oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej z panem Stanisławem Szarkiem - artystą-plastykiem i Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Na co dzień Pan Stanisław Szarek pracuje jako nauczyciel wychowania plastycznego w kilku sądeckich szkołach. Prowadzi również zajęcia w Miejskim Ośrodku Kultury oraz pracuje jako redaktor w Radiu RDN. Co ciekawe jest też autorem wielu konkursów i happeningów plastycznych. Jednym z wyjątkowych wydarzeń zainicjowanych przez pana Stanisława, była organizacja największego wernisażu świata na stadionie klubu sportowego Sandecja Nowy Sącz. Wówczas na płycie boiska zaprezentowano 120 tysięcy dziecięcych prac. To spektakularne wydarzenie zostało wpisane do Księgi rekordów Guinnessa. Z jego inicjatywy powstał najdłuższy list napisany przez dzieci. Miał on długość aż 3 kilometrów. W 2000 roku Stanisław Szarek został Kawalerem Orderu Uśmiechu w dowód uznania za "bezinteresowną pracę na rzecz dzieci".

W trakcie spotkania pan Stanisław opowiedział zgromadzonym na małej sali gimnastycznej dzieciom i ich wychowawcom, o swojej pracy, która jednocześnie realizuje jego pasje. Zachęcał uczniów do sięgania po kredki i farby, a tym samym do rozwijania aktywności twórczej. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali niespotykaną wrażliwość i wyjątkowe, pełne akceptacji podejście do dzieci. Jego osoba wywarła na wszystkich zgromadzonych bardzo pozytywnie wrażenie.


Po prelekcji nasz gość przeprowadził konkurs plastyczny „W krainie potraw wielkanocnych”. Dzieci z radością przystąpiły do pracy. Efektem były niezwykle ciekawe prace. Konkurs rozstrzygnął się w dwóch kategoriach: dzieci młodsze (5 i 6 latki) oraz dzieci starsze ( klasy 1- 3).


Laureatami w grupie młodszej zostali:

1 miejsce: Justyna Stanisławczyk , Małgorzata Jędrzejek

2 miejsce: Agnieszka Stypuła

3 miejsce: Marcel Jurusik


Laureatami w grupie starszej zostali:

1 miejsce: Kuba Frączek

2 miejsce: Gabrysia Kita , Julita Bober

3 miejsce: Ania Kożuch , Julia Zbyrowska

Ponadto przyznano około 20 wyróżnień.


Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi, które wręczał pan Stanisław Szarek oraz pani Monika Miś - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Laskowej. Zwieńczeniem konkursu było wykonanie okolicznościowej gazetki z pracami uczniów oraz zaprezentowanie jej społeczności szkolnej.

Organizatorzy wiosennego spotkania bardzo serdecznie dziękują za hojność sponsorom. Fundatorami atrakcyjnych nagród dla uczniów był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej oraz Firma Fakro.


Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Laskowej kierują słowa podziękowania

dla Pana Stanisława Szarka za przybycie, okazaną pomoc przy przebiegu konkursu plastycznego oraz za inspirujące spotkanie, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.


mgr Agnieszka Kondysukryty