Sukces uczniów Publicznego Gimnazjum w Laskowej w I Konkursie Historycznym o Żołnierzach Wyklętych Ziemi Limanowskiej i Ziemi Sądeckiej oraz postaci gen. Skalskiego.


"W hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, i w celu urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu... "

Powyższy cytat pochodzi z preambuły ustawy uchwalonej przez Sejm w 2011 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W bieżącym roku po raz pierwszy został zorganizowany konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorami konkursu byli: Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Ziemia Limanowska, Powiat Limanowski, Komitet Budowy Kaplicy i Miejsca Pamięci gen. Skalskiego w Kodymie na Ukrainie oraz Zespół Szkół im. Św. Kingi w Ujanowicach. Jednym z celów konkursu było przybliżenie postaci gen. Stanisława Skalskiego, jednego z najlepszych polskich lotników czasów II wojny światowej oraz żołnierzy niezłomnych walczących do końca o wolność Ojczyzny na Ziemi Limanowskiej i Ziemi Sądeckiej. Do konkursu przystąpiło trzech uczniów naszego gimnazjum. Opiekunem uczniów był Wojciech Karteczka. Ich prace zostały wysłane do Ujanowic, gdzie 24.02.2014 r. odbyło się posiedzenie komisji I Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych Ziemi Limanowskiej i Ziemi Sądeckiej oraz postaci gen. Skalskiego. Komisja, której przewodniczył mgr Stanisław Dębski z Limanowej bardzo wysoko oceniła prace uczniów Franciszka Bukowca z kl. II a i Artura Orła z kl. III b przyznając im odpowiednio I i II miejsce w kategorii gimnazjów. 1 marca 2014 r. odbyły się w Limanowej obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w trakcie których odbył się m. in. koncert w Limanowskim Domu Kultury. Uczestnicy mieli okazję wysłuchania historycznego programu edukacyjnego pn.: „Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci”, w wykonaniu Tadeusza „Tadka” Polkowskiego i Romana Boskiego w towarzystwie Orkiestry i Chóru Passionart, Chóru Canticum Iubilaeum i Chóru Chłopięcego MBB w Limanowej. Artyści przedstawili dramaturgię życiorysów: rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Augusta Fieldorfa ps. „Nil” czy Danuty Siedzikówny ps. Inka. Po koncercie wręczono cenne nagrody i wyróżnienia dla uczestników Powiatowego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych Ziemi Limanowskiej i Ziemi Sądeckiej oraz postaci gen. Stanisława Skalskiego.

ukryty