Pomimo burzowej pogody, 21 lipca b.r. Kamionna została zdobyta. Był to kolejny szczyt pokonany przez turystów w ramach tegorocznej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Turyści od wczesnego poranka zmierzali na Kamionną. Piechurzy pod okiem przewodników PTTK z czterech kierunków pokonywali trasę na szczyt, gdzie zostali powitani przez: Piotra Stacha – Wójta Gminy Laskowa, Wojciecha Wronę – Wójta Gminy Żegocina, Cezarego Stawarza – Wójta Gminy Trzciana oraz Jana Skrzekuta – Wójta Gminy Limanowa. Po czym o 11:00 została odprawiona Msza Święta polowa sprawowana przez brata Borysa z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Lublinie, z udziałem współbraci ze wspólnoty zakonnej – Adama i Krzysztofa. Oprawę muzyczną Mszy, jak i całego spotkania zapewniła Parafialna Orkiestra Dęta z Laskowej, pod kierownictwem Romana Kogutowicza.


Wśród ok. 700 piechurów, najmłodszym uczestnikiem spotkania została miesięczna Julia Jamróz z Tymbarku, najstarszym wędrowcem 84 letni Edward Papisz z Żegociny. Uczestnikiem z najdalszego zakątka Polski była Anna Korejwo z Olsztyna, a świata Zofia Palacz z Wiednia (Austria).


W konkursie wiedzy o gospodarzach spotkania, czyli Gminie Laskowa, Gmina Żegocina i Gminie Trzciana oraz o Beskidzie Wyspowym, zwyciężyli: I miejsce Barbara Strug z Kasinki Małej, II miejsce Anna Stępień z Krakowa, III miejsce Marcin Strug z Kasinki Małej. Najmilszymi wędrowcami zostali: Małgorzata Waligóra z Żegociny i Stanisław Zelek z Laskowej.


Wszyscy zwycięscy otrzymali okolicznościowe nagrody.


W programie artystycznym w czasie wspólnej biesiady przy Bacówce na Zadzielu wystąpili: dziecięca grupa taneczna „Tupot Małych  tóp” i Parafialna Orkiestra Dęta z Laskowej oraz Zespół Regionalny „Łąkta” z Łąkty Górnej.


Szczególne podziękowania dla Bogdana i Włodzimierza Chwastka wraz z synami – właścicieli stacji narciarskiej Laskowa Ski, za udostępnienie terenu oraz najemcom Bacówki na Zadzielu za poczęstunek i udostępnienie miejsca na biesiadę. Dziękujemy również przewodnikom PTTK za opiekę nad piechurami.


Organizatorzy akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”: Gmina Laskowa, Gmina Żegocina, Gmina Trzciana Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Województwo Małopolskie, FRR Rabka. Patronat medialny nad akcją, objęli: Dziennik Polski, telewizja internetowa TV28, portal Gorce24.pl.


Spotkanie dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna”.