Cała półkolonia odbyła się w formie wyjazdowej. Spotykaliśmy się codziennie o godzinie 8:00, a punktem naszej zbiórki był przykościelny parking w centrum Laskowej. Zajęcia kończyły się około godziny 16:00.


Półkolonię rozpoczęliśmy od wizyty w rezerwacie przyrody „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach. Było trochę obaw o to jak nasi nowi uczestnicy zniosą jazdę autokarem, ale na szczęście wszystko odbywało się bez przeszkód. Dzieci poznały kilka faktów imiejscowych legend dotyczących geologicznego pochodzenia wychodni skalnych. Drugi dzień spędziliśmy na terenie enklawy przyrodniczej „bobrowisko” w Starym Sączu. Uczestnicy mieli okazję poznać naturalne tereny bytowania bobrów oraz ich zwyczaje. Potem krótka wycieczka rowerowa i powrót do domu. Trzeciego dnia odwiedziliśmy zamek Lubomirskich i Potockich w Nowym Wiśniczu. Tego dnia spacerowaliśmy także po Lipnicy Murowanej, odwiedziliśmy słynny kościółek św. Leonarda oraz Pomnik przyrody „Kamienie Brodzińskiego”. Czwarty dzień spędziliśmy na „polowaniu” na ptaki. Uczestnicy wraz z pracownikami Gorczańskiego Parku Narodowego poznawali zachowania ptaków oraz najważniejsze cechy poszczególnych gatunków. Najwięcej trudności sprawiała obsługa lornetki, dlatego niektórzy uczestnicy zdecydowali się na obserwację bez zbędnego sprzętu. Piątego dnia korzystaliśmy z gościnności pracowników Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy stadionie LKS „Zalesianka” w Zalesiu. Każda grupa zbudowała swój własny szałas, a starsi uczestnicy mieli okazję spróbować rozpalić ogień bez użycia zapałek oraz odszukać zagubiony przedmiot korzystając wyłącznie z kompasu. Na zakończenie zrobiliśmy ognisko z menu uwzględniającym pierwszy piątek oraz dietę wegetariańską (ryba, warzywa i owoce). Całą imprezę zakończyła sobotnia wizyta w Jaworkach. Podczas spaceru doliną Białej Wody odwiedziliśmy bacówkę, a potem przejechaliśmy do centrum Szczawnicy. Był czas na lody i chłodzenie się w potoku Grajcarek. Cała impreza odbyła się sprawnie i bez komplikacji.


Serdecznie dziękujemy Wójtowi gminy Laskowa Panu Piotrowi Stachowi oraz pracownikom Urzędu Gminy Laskowa za pomoc w realizacji imprezy oraz dofinansowanie udziału dzieci w półkolonii ze środków Gminy Laskowa.


Dariusz Bielak

ukryty