W dniach 24-25 maja 2018 roku odbył się XIV Młodzieżowy Rajd Szlakiem Tajnego Nauczania im. Zofii Oleksy, w którym wzięło udział 8 drużyn składających się z młodzieży w wieku gimnazjalnym. Uczniowie wędrowali szlakami Beskidu Wyspowego, by poznać miejsca tajnego nauczania na terenie Gminy Laskowa, oddając hołd wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozwoju oświaty w czasie II wojny światowej. Po przybyciu drużyn rajdowych do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ujanowicach uczniowie posilili się i udali się na wieczorną mszę świętą do Kościoła Parafialnego p.w. Św. Michała Archanioła, by wspólnie modlić się w intencji zmarłych profesorów, uczniów tajnego nauczania oraz uczestników rajdu. Po mszy świętej młodzież i zaproszeni goście udali się do szkoły, gdzie pani dyrektor Elżbieta Sabik powitała wszystkich i zaprosiła na obejrzenie patriotycznej wieczornicy, której przyświecały słowa A. Kamińskiego „Nie w tym jest wart człowiek, co przemyślał, co przeżył, ale co zrobił dobrego na świecie”. W czasie spotkania przypomniano sylwetki nauczycieli tajnego nauczania, uwzględniając wartości, jakie im przyświecały w codziennej pracy oraz trud, jakiego się podjęli. Profesorowie, którzy stali na straży polskiej mowy, tożsamości i godności, narażali siebie i swoich bliskich każdego dnia, o czym przypomniano w wierszach i pieśniach. Ta cenna lekcja historii podsumowana filmem pokazała, że pamięć o nich jest wciąż żywa a młodzież z szacunkiem i powagą odnosi się do ich pracy. Po części artystycznej pani dyrektor zaprosiła gości do obejrzenia tematycznej wystawy, która nie tylko zaciekawiła, ale przede wszystkim wzruszyła tych, którzy odnaleźli siebie na zdjęciach.

Podsumowaniem pierwszego dnia rajdu był konkurs na biografię ucznia tajnego nauczania lub żołnierza AK oraz konkurs wiedzy na temat tajnego nauczania, w którym wzięli udział przedstawiciele każdej z grup. Następnego dnia po śniadaniu uczniowie rywalizowali w konkursie piosenki turystycznej oraz prezentowali zabraną przez siebie w trasę apteczkę pierwszej pomocy. O godzinie 10.00 uczestnicy udali się na cmentarz, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze i wspólnie pomodlić się przy grobach tych, którzy narażając siebie, krzewili patriotyzm.

Na zakończenie rajdu pani dyrektor Elżbieta Sabik wraz z panem Zdzisławem Pajorem, dyrektorem GOKSiT w Laskowej wręczyli nagrody zwycięskim drużynom i podziękowali uczestnikom za wzięcie udziału w wędrówce szlakiem tajnego nauczania.

Wyniki rywalizacji:

Sztoskrotki (Laskowa) I miejsce

Którędy na Jaworz? (Ujanowice) I miejsce

Dziki pana Maćka (Ujanowice)I miejsce

Gazdy (Ujanowice) I miejsce

Muminki (Laskowa) II miejsce

Bogowie prestiżu (Ujanowice) II miejsce

Teletubisie (Laskowa) III miejsce

Jagody dla wtajemniczonych (Ujanowice) III miejsce

ukryty