Zbliżają się pierwsze urodziny Blanki Gałeckiej, ciężko chorej dziewczynki z Kamionki Małej, w której leczeniu i rehabilitacji od wielu miesięcy nasza szkoła stara się pomóc. Z tej okazji przedstawicielki szkoły w osobach: dyrektor Wanda Chochlińska i opiekun SK Caritas Agnieszka Bukowiec, odwiedziły naszą małą znajomą i w imieniu całej szkoły wręczyły urodzinowy prezent. Był to ogromny pluszowy miś, którym słodka jubilatka była bardzo zainteresowana.

Blanka, która przyszła na świat 24 czerwca ub. roku jako zupełnie zdrowa dziewczynka, po kilku dniach od urodzenia zapadła w szpitalu na sepsę. Powikłania po tej chorobie okazały się tragiczne w skutkach – dziewczynka jest sparaliżowana od szyi w dół. Od listopada 2016 roku Szkoła Podstawowa w Kamionce Małej organizowała i nagłaśniała akcję pomocy finansowej na leczenie Blanki. Dzięki hojnemu wsparciu wielu darczyńców, w tym licznych szkół i przedszkoli, udało się zgromadzić środki pieniężne na przeszczep komórek macierzystych. Ta forma leczenia daje szansę na poprawę stanu zdrowia dziewczynki. Aktualnie, jak się dowiedzieliśmy od rodziców, seria planowanych przeszczepów jeszcze nie jest zakończona. Powodem są bardzo często występujące u dziewczynki infekcje; ma ona niezwykle słaby (zniszczony sepsą) układ odpornościowy, co niezwykle utrudnia zabiegi, do których dziecko musi być w stu procentach zdrowe. Jednak śmiało można powiedzieć, że dotychczasowe leczenie i intensywna rehabilitacja, która była możliwa dzięki wspaniałej pomocy ludzi dobrej woli, przyniosła efekty. Blanka szybko rośnie, nabiera siły, rezolutnie się uśmiecha i reaguje na wszystko co ją otacza. Powraca jej czucie w rączkach i – choć nimi jeszcze nie porusza – to reaguje na dotyk innych ludzi.

Za okazane serce i tak licznie wpłacane pieniądze, dzięki którym możliwe jest leczenie Blanki, rodzice dziewczynki najgoręcej dziękują. Jak się wyrażali niejednokrotnie – taka postawa tak wielu osób przywróciła im wiarę i nadzieję w to, że będzie dobrze i bardzo ich umocniła w ciężkiej walce z chorobą córeczki.

Wielką radością rodziny Blanki była możliwość zabrania jej w maju ze szpitala w Krakowie do domu, choć musieli stawić czoła nie lada wyzwaniu jakim było odpowiednie przygotowanie mieszkania dla Blanki i wyposażenia go w dużą ilość aparatury do podtrzymywania funkcji życiowych córeczki. Potrzebny był specjalny wózek, do którego przymocowane są liczne urządzenia medyczne typu respirator, pulsoksymetr i ssak. Każda rzecz do pielęgnacji dziewczynki musi być specjalnie dostosowana do jej potrzeb. W domu trzeba zapewnić stałe wizyty pielęgniarki, rehabilitanta oraz częste odwiedziny lekarza. Ponadto rodzice musieli nauczyć się opieki i pielęgnacji, która wcale nie jest łatwa. Cała rodzina Blanki z wielkim oddaniem podjęła się tego zadania. Dzięki temu dziewczynka dużo lepiej się czuje i rozwija, szybciej rośnie, jest radośniejsza.

Ale do pełni szczęścia jeszcze daleko. Wydłużający się czas oczekiwania na kolejne przeszczepy oraz częste choroby Blanki powodują, że jej ciało wymaga niezwykle intensywnej rehabilitacji. W tej chwili najbardziej narażony jest kręgosłup dziewczynki, który w bezwładnym ciele szybko się deformuje. Poprawę tej sytuacji dałby specjalistyczny materac rehabilitacyjny wykonany z plastycznej masy dającej się formować stosownie do potrzeb dziecka. Koszt takiego materaca zalecanego przez szpital ale nie refundowanego, wynosi 6 tysięcy złotych. To dla rodziny duża kwota, biorąc pod uwagę jak wysokie są koszty codziennej pielęgnacji i rehabilitacji Blanki, dowozu na liczne konsultacje medyczne a także utrzymanie całej sześcioosobowej rodziny. Dlatego Szkoła Podstawowa w Kamionce Małej będzie organizować zbiórkę pieniędzy na zakup materaca oraz apelować ponownie do ludzi wielkiego i ofiarnego serca o wsparcie finansowe. Przypominamy nr konta bankowego, na które można wpłacać pieniądze:

CABP O. we Wrocławiu  83 1940 1076 4819 5471 0000 0000 z dopiskiem „Blanka”.  Właściciel konta: Katarzyna Gałecka, Kamionka Mała.

Mamy nadzieję, że zbliżające się pierwsze urodziny Blanki (w sobotę 24 czerwca) poruszą znów serca dobrych ludzi.

 Blanusi życzymy wszystkiego najlepszego a najmocniej powrotu do zdrowia.

Wanda Chochlińska

Dyrektor Szkoły Podstawowej
w Kamionce Małej

ukryty